Jak pielęgnować poranione sutki?

Macierzyństwo, to szczególny czas dla każdej kobiety pełen nowym wyzwań, obowiązków i chwil pełnych radości i jednocześnie obaw o maleństwo. Już przed narodzinami przyszła matka się zastanawia jak będzie chciała karmić swoje dziecko, czy naturalnie piersią, czy mlekiem modyfikowanym z butelki.

Jak karmić mając poranione sutki?

poranione sutki - karmienieMoment przyjścia na świat dziecka zmienia świat kobiety we wszystkich aspektach i wpływa na postrzeganie rzeczywistości. Dziecko wymaga poświęcenia sto procent uwagi w ciągu dnia i nocy. Młoda matka musi sprostać codziennym obowiązkom takim jak zmiana pieluszek, karmienie, kąpiel, usypianie, czy pielęgnacja kikuta pępowinowego. Większość tych czynności uczy się w szpitalu pod okiem lekarzy i specjalistów z dziedziny laktacji. Częstym problemem, wśród pierworódek są poranione sutki – karmienie piersią staje się wtedy bolesne i stwarza dyskomfort dla matki. Jest to wynikiem złego przystawiania dziecka do piersi, które niewłaściwie chwyta sutek. aby uniknąć tego problemu, dziecko w buzi musi mieć całą brodawkę razem z sutkiem. Na poranionej skórze zaczynają się pojawiać strupki i bolesne zgrubienia, które pękają i sprawiają mamie ból. Najlepszym, naturalnym środkiem na poranione sutki, jest mleko matki, które doskonale nawilża i regeneruje uszkodzoną skórę. Ulgę może przynieść zastosowanie specjalnych nakładek silikonowych na sutki, przez które dziecko ssie mleko. Dzięki tym nakładkom, sutek nie jest narażony na bezpośredni kontakt z dzieckiem, które ssąc tworzy w buzi próżnię.

Jeżeli sutki są tak bardzo poranione, że matka nie jest w stanie karmić, to należy na jeden, lub dwa dni zaprzestać przystawiania dziecka do tej piersi, aby dać jej czas na regenerację poranionej skóry. Można zastosować także maść z lanoliną, która natłuści skórę i przyśpieszy gojenie ran.

Close Menu