Jak wybrać odpowiedni rzep?

Rzepy są bardzo popularnym rodzajem zamknięcia/zapięcia. Występują nie tylko na rynku odzieżowym czy obuwniczym, lecz mają swoje zastosowanie również w produkcji artykułów przemysłowych, w tym biurowych i papierniczych. Gdzie konkretnie można je spotkać i czy wszystkie rzepy są takie same?

Typy i zastosowanie rzepów

rzepy na klejKrótko mówiąc, można wyróżnić rzepy spotykane w pasmanteriach, które wymagają przyszycia do danego artykułu – odzieży lub obuwia; oraz rzepy na klej (inaczej samoprzylepne), używane na szeroką skalę chociażby przy produkcji teczek biurowych czy opakowań, a także innych produktów, których przeznaczenie wiąże się z częstym otwieraniem i zamykaniem. Najczęściej natrafić można na rzepy w kolorach czarnym, białym i szarym, jednak w ofercie sklepów często istnieje możliwość złożenia spersonalizowanego zamówienia i wskazania mniej popularnej, pożądanej barwy. Rzepy samoprzylepne cechują się na ogół dużą trwałością, zarówno powierzchni łączących jak i strony z klejem. Dla bardziej zaawansowanych przedsięwzięć, jak choćby wielkogabarytowe reklamy, stosuje się tak zwane rzepy termozgrzewalne. Jak sama nazwa wskazuje, do ich zamontowania potrzebna jest specjalna zgrzewarka. Rzepy samoprzylepne mogą się od siebie różnić również pod względem rodzaju kleju, w jaki zostały wyposażone podczas produkcji. W związku z tym jedne są odporne na działanie warunków zewnętrznych, a inne nie.

Z całą pewnością rzepy należy uznać za skuteczny i przyjazny w montażu rodzaj zamknięcia. Należy jednak pamiętać o wyborze sprawdzonego producenta, oferującego wysoką jakość towaru. Warto zapoznać się szczegółowo z charakterystyką zamawianego produktu i wybrać ten, który najlepiej spełnia nasze wymagania. Dzięki temu zwiększymy szansę, że zapięcie posłuży nam przez dłuższy czas.

Close Menu