Kiedy należy udać się do rzeczoznawcy?

Istnieje kilka określonych przypadków, w których pomoc rzeczoznawcy w szacowaniu wartości dóbr ruchomych i nieruchomych okazuje się niezbędna. Sami nie zawsze jesteśmy w stanie określić wartość rynkową danych przedmiotów, zwłaszcza jeśli od ich nabycia upłynęło już sporo czasu. W takich przypadkach pomocą służy właśnie rzeczoznawca.

Kiedy wyceny powinien dokonać rzeczoznawca?

rzeczoznawca majątkowy ChrzanówNa pewno najbardziej popularną sytuacją, w której zwracamy się do rzeczoznawcy, jest sprzedaż nieruchomości. Niektóre domy i mieszkania są w posiadaniu rodziny od pokoleń i mają już swoje lata. Kupione dawno temu znacznie zyskały lub też straciły na wartości, a nam brakuje wprawnego oka, by to rzetelnie ocenić. Wówczas przychodzi do nas rzeczoznawca majątkowy Chrzanów i dokonuje wyceny nieruchomości, biorąc pod uwagę wszelkie wady, materiały wykonawcze i inne istotne aspekty. Kiedy z taką wyceną udamy się do naszego kupującego, nie będzie on mógł wmawiać nam, że w istocie nasza nieruchomość jest warta jakieś marne grosze. Taka wycena jest również przydatna, gdy dokonujemy darowizny nieruchomości. W końcu podatek należy zapłacić od ceny rynkowej, a także taksa notarialna jest od niej uzależniona. Chociaż możemy teoretycznie dokonać wyceny samodzielnej, jeśli chcemy mieć pewność, że nikt nie ośmieli się jej podważyć, warto skorzystać z usług rzeczoznawcy. On zna się na rzeczy i na pewno ryzyko popełnienia błędu jest mniejsze.

Rzeczoznawca jest bardzo potrzebny w rozwiązywaniu wszelkich kwestii majątkowych od strony prawnej. Niekiedy zawyżamy wartość posiadanych przez nas rzeczy, ponieważ mają one dla nas wartość sentymentalną, innym razem zaniżamy, bo wydaje nam się, że stare budynki są nic nie warte. Kierujemy się subiektywnymi odczuciami, a wiedza rzeczoznawcy obiektywizmem.