page-header-title clr
Kilka informacji o linach konopnych

Za najtrwalszą z naturalnych lin jest  jest uznawana powszechnie lina konopna. Odznacza się ona bardzo dużą odpornością na tarcie oraz ścieranie. Jest też liną o stosunkowo dużej wadze. Ma naturalny jasny kolor, jednak podatna jest na barwienie. Wadą liny konopnej jest natomiast jej mała elastyczność oraz niska zdolność do rozciągania. 

Zastosowanie lin konopnych

lina konopna

Często porównuje się linę konopną do liny jutowej, która jest jednak bardziej szorstka i mniej wytrzymała. Lina konopna ma wiele zastosowań. Ceniona jest niewątpliwie w żeglarstwie ze względu na swoją wytrzymałość, choć jest niestety podatna na wilgoć – pęcznieje pod jej wpływem. Jako ciekawostkę można dodać, że lina konopna o grubości 12 mm jest w stanie wytrzymać obciążenie jednej tony. Liny te, w różnych grubościach i długościach, często wykorzystuje się w takich gałęziach gospodarki jak: przemysł ciężki, budownictwo, transport, rolnictwo czy leśnictwo. Lina konopna bywa również używana w dekoratorstwie. Obecnie liny konopne, podobnie jak pozostałe rodzaje lin naturalnych, są coraz częściej wypierane przez liny produkowane z syntetycznych włókien, które charakteryzują się jeszcze większą wytrzymałością i elastycznością oraz mniejszą wagą. Nie gniją też i nie butwieją. Coraz ważniejszym aspektem staje się dziś dbanie o środowisko naturalne, więc tutaj upatrywać można szansy na przetrwanie dla naturalnych lin.

Choć liny konopne chwile świetności mają już za sobą, to nadal są wykorzystywane w wielu branżach. W przypadku, gdy poszukujemy liny naturalnej, której główną cechą ma być wytrzymałość, najlepszym wyborem będzie lina konopna. Przyda się ona również osobom, które lubią tradycyjny design wykorzystujący naturalne materiały. Świetnie komponuje się chociażby z drewnem, tworząc bardzo stylowe połączenie.

Close Menu