page-header-title clr
Metoda conformal coatingu – zabezpieczanie płytek PCB

Jak powszechnie wiadomo elektronika i wszystkie jej układy są bardzo delikatne i wrażliwe na najdrobniejsze bodźce z otoczenia zewnętrznego, które na przeróżne sposoby mogą zaburzyć ich pracę. Dlatego wszystkie płytki PCB na których lutowane i montowane są wszystkie podzespoły elektroniczne zabezpiecza się specjalną powłoką ochronną.

Metody stosowania powłoki konformalnej

conformal coatingTak zwane powlekanie konformalne bo nowoczesna technika, której zadaniem jest ochrona wszystkich układów elektronicznych. Metoda ta jest skuteczna tylko i wyłącznie jeśli zostanie poprawnie użyta. Istnieje kilka technika nakładania conformal coating. Poniżej postaram się opisać najważniejsze. Jedną z najprostszych i najczęściej wykorzystywanych jest metoda zanurzeniowa przy używaniu tej metody należy tylko pamiętać, że spływający lakier z pionowych powierzchni płytki będzie je odsłaniał dlatego też niektóre elementy mogę nie zostać zabezpieczone w stu procentach. Kolejną metodą jest natryskiwanie polega na równomiernym nakładaniu lakieru z natryskiwacza. Czynność tą należy przeprowadzać bardzo dokładnie. Metodą jeszcze bardziej wydajniejszą jest mikronatrysk pozwala na bardzo dokładne zabezpieczenie każdego elementu płytki drukowanej. Jedną z najtrudniejszych technik, która jest bardzo rzadko zalecana jest to technika nakładania warstwy lakieru igłą. Podczas stosowania tej metody płytka jak i sama igła bardzo łatwo mogą uszkodzeniu. Oprócz technik opisanych wyżej stosowanych najczęściej występują również techniki nanoszenie: kurtynowego, strumieniowego oraz spiralnego.

Podsumowując nanoszenie powłoki konformalnej jest procesem niezbędnym w celu zabezpieczenia płytek elektronicznych. Bez nałożenia warstwy ochronnej lakieru płytki byłyby bardzo narażone na różnego rodzaju drobne zalania lub zawilgocenia. Elementy które nie mogę być zabezpieczane są przed rozpoczęciem procesu maskowane. 

Close Menu