Polimeryzacja na zimno z akrylem

Moja koleżanka ma praktyki w gabinecie stomatologicznym. Zajmuje się tam głównie prostymi czynnościami, między innymi protetycznymi, dlatego też ostatnio wszystkim opowiada na temat różnego rodzaju akryli i innych akcesoriów do protez. Dzięki niej wiem zdecydowanie więcej na temat preparatów na ciepło i na zimno niż do tej pory.

Tworzenie protez z akrylem na zimno

akryl na zimnoPreparatów do protez całkowitych, szkieletowych i ich napraw jest całe mnóstwo. Hurtownie posiadają wszystkie produkty, które mogłyby być potrzebne gabinetom stomatologicznym i technikom stomatologii. Jednym z tych częściej używanych jest akryl na zimno. Wykorzystuje się go w procesie polimeryzacji. Przed jego użyciem przedlewy wraz z zębami należy dobrze wyparzyć i wyczyścić, a model gipsowy dokładnie nawodnić. Dzięki temu ciśnienie w trakcie polimeryzacji nie będzie wprasować powietrza do masy akrylowej. Wszystkie elementy powinny zostać zaizolowane, a przedlewy silikonowe muszą być zrobione z właściwych mas. Warstwa izolacji musi być dobrze wysuszona, aby nie wystąpiły przebarwienia na powierzchni. Proces polimeryzacji trwa kilka minut w temperaturze od 40 do 50 stopni Celsjusza. Inaczej sprawa ma się w przypadku protez całkowitych – tam polimeryzacja powinna trwać pół godziny i odbywać się w 55 stopniach. Preparaty do polimeryzacji takie, jak akryle na zimno są bardzo delikatnym i chemicznym produktem. Nie mogą mieć kontaktu z oczami oraz drogami oddechowymi osób, które ich używają, a ich resztki powinny zostać poddane utylizacji. Mogą one powodować również reakcje alergiczne.

Coś mi się wydaje, że im dłużej koleżanka będzie pracować u stomatologa, tym więcej ciekawych rzeczy z tej dziedziny będzie nam głosić. Jest to bardzo ciekawa branża, ale i jednocześnie bardzo odpowiedzialna oraz wymagająca ogromnej wiedzy z biologii i chemii. Uważam, że koleżanka odnajduje się w tym idealnie, ponieważ uwielbia te dziedziny i chętnie pomaga innym.

Close Menu