You are currently viewing Poliwęglan stosowany w budownictwie

Materiały sztuczne zaczynają być coraz częściej wykorzystywane również w budownictwie. Stale korzysta się z najróżniejszych zdobyczy ludzkości, dzięki którym stare materiały mogą być zastępowane czymś nowym czego dotychczas w użyciu nie było. Przykładem takiego materiału sztucznego jest poliwęglan. Z każdym dniem rośnie zapotrzebowanie na tego typu materiały. 

Odporne panele poliwęglanowe 

płyty poliwęglanoweMyśląc o materiałach budowlanych przepuszczających promienie słoneczne bardzo często myślimy z automatu o szkle. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że wcale nie jest to jedyny materiał budowlany, który jest przezroczysty. Ostatnimi czasy zaczyna być on coraz częściej zastępowany przez poliwęglan. W sprzedaży dostępne są obecnie dwa rodzaje płyt poliwęglanowych. Pierwszym z nich są płyty poliwęglanowe komorowe. Jak sama nazwa wskazuje posiadają one specjalne komory, które pełnią między innymi funkcje termoregulacyjne. Natomiast drugim rodzajem płyt poliwęglanowych są płyty lite. W takim przypadku jest tak, że materiał ten do złudzenia przypomina szkło. Jednak posiada on zupełnie inne właściwości. Przede wszystkim podkreślić trzeba, że takie panele z poliwęglanu litego są materiałem plastycznym. Pod wpływem temperatury możemy doprowadzić do uginania paneli i tym samym łatwo je dopasujemy do różnych kształtów. Panele poliwęglanowe są obecnie niezwykle popularne również w rolnictwie gdzie używa się ich do budowania szklarni. 

Poliwęglan spotkać możemy również na ulicach miast. Tworzy się z niego przykładowo zadaszenia nad przystankami czy też różnymi wiatami. Można zastosować ten materiał również do stworzenia osłon przeciw wiatrowi. Płyty z poliwęglanu są odporne na wpływ warunków atmosferycznych i zbyt szybko się nie odbarwiają na skutek promieniowania UV.