Skuteczne leczenie haluksów

Od kilku lat jestem fizjoterapeutą i prowadzę własny gabinet fizjoterapeutyczny. Moją specjalnością jest kinezyterapia, kinesiotaping oraz terapia manualna. Pacjenci przychodzą z różnymi problemami. Bardzo często są to bóle pleców lub barków, jednak ostatnio coraz częściej spotykam się z pacjentami mającymi haluksy.

Efektywność leczenia haluksów

separatory na haluksyHaluksy to nic innego jak koślawość palucha, czyli pierwszego palca stopy. Jest wynikiem nieodpowiedniego ułożenia stopy w różnych fazach chodu, ale także duże znaczenie ma tutaj siła krótkich mięśni stopy. Bardzo często na przypadłość tę chorują osoby starsze oraz takie, które mają siedzącą pracę, ponieważ ich mięśnie stopy najczęściej nie są wystarczająco wytrenowane. Nieodpowiednie ustawienie stopy najczęściej spowodowane jest niskiej jakości obuwiem. Haluksy to uciążliwy problem, ponieważ sprawia, że cała kończyna dolna ustawia się pod nieodpowiednim kątem do osi ciała, co powoduje asymetrię chodu i może się przełożyć na skoliozę i dolegliwości bólowe kręgosłupa lub kończyn dolnych. Ważne jest więc odpowiednie leczenie haluksów. Separatory na haluksy to bardzo dobry wynalazek, który pozwala na ułożenie palucha w sposób fizjologiczny, niwelując koślawość palucha. Wówczas automatycznie zmienia się wzorzec chodu oraz ustępują dolegliwości bólowe. Separatory te mają więc istotne znaczenie dla prawidłowej lokomocji oraz lepszego samopoczucia.

Koślawość palucha to problem, który coraz częściej dotyka moich pacjentów. Oprócz terapii ćwiczeniami leczniczymi lub mobilizacji stawowych, ważne jest także używanie separatorów, które zalecam swoim pacjentom. Wiem, że jest to sprawdzona terapia, która jest skuteczna i przede wszystkim korzystna dla układu ruchu pod każdym możliwym względem.

Close Menu