Sposób przewozu paliw

Ze względu na upowszechnienie się transportu kołowego jedną z najważniejszych czynności jest obecnie zapewnienie dostępu do paliwa oraz bezpieczeństwa podróży. Na drogach pojawia się coraz więcej aut spalinowych, których silniki są zasilane różnymi rodzajami paliwa. Prowadzi to do konieczności dostaw na stacje benzynowe dużych ilości różnych substancji.

Do przewozu lądowego używana jest cysterna paliwowa

cysterny paliwoweObecnie wszelkie paliwa są importowane z krajów, które posiadają bogate złoża ropy naftowej. Przeważnie do transportu paliw wykorzystywana jest droga morska a następnie droga lądowa. Po dobiciu do brzegu tankowca zaopatrzonego w paliwo następuje dystrybucja paliwa do konkretnych miejsc składowania. Stamtąd paliwa są pompowane do pojazdów, które mają dostarczyć je do konkretnych miejsc poboru. Do tego celu wykorzystywane są cysterny paliwowe. Cysterna paliwowa składa się z reguły z ciągnika oraz przyczepy w kształcie owalnym, którą stanowi zbiornik na paliwo. Zbiornik ten jest zabezpieczony przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Sposób jego wykonania nie może pozostawiać żadnych wątpliwości. Od szczelności zbiornika zależy między innymi bezpieczeństwo przewozu paliwa. Cysterny paliwowe służą do przewożenia paliwa z punktów składowania na stacje benzynowe. W zależności od rodzaju przewożonego paliwa budowa zbiornika cysterny może się różnić. Po przybyciu cysterny do miejsca docelowego następuje przepompowanie paliwa ze zbiornika mobilnego do zbiornika stacji benzynowej.

W przypadku paliw takich jak benzyna czy ropa, są one przepompowywane do zbiorników podziemnych. Natomiast jeśli chodzi o gaz często zdarza się, że jest on składowany w specjalnym zbiorniku, który znajduje się na powierzchni. Zbiornik ten podobnie jak zbiornik cysterny musi posiadać odpowiednie dokumenty poświadczające jego właściwości oraz przydatność do składowania danego paliwa.

Następny wpisRead more articles