Tokarki CNC jako narzędzie przyszłości

W dawnym przemyśle konieczność wytworzenia jakiegoś elementu z tworzywa lub metalu wymagała dużo wiedzy rzemieślniczej oraz użycia wielu skomplikowanych narzędzi do przeprowadzenia kolejnych faz procesu obróbki. Taka praca ponadto zajmowała bardzo dużo czasu, gdyż wymagała przygotowania przed kolejnymi fazami, a niekiedy przekazania przedmiotu do innych wykonawców.

Tokarki CNC jako wielozadaniowe narzędzie

tokarka cncDzisiaj czasy mocno się zmieniły i nie trzeba już ani wykonywać wszystkich operacji samemu przy użyciu narzędzi, ani nawet używać zbyt wielu narzędzi ręcznych. Nowoczesna technologia przyniosła nam rozwiązanie w postaci CNC czyli sprzętu automatycznego programowanego komputerowo. Mówiąc, że tokarka CNC jest narzędziem przyszłości popełniamy pewien błąd stylistyczny, gdyż jest to tak naprawdę cały zespół połączonych ze sobą narzędzi sterowanych w sposób automatyczny bez ingerencji ludzkiej. W tokarkach CNC wystarczy właściwie tylko podać na urządzenie materiał z którego chcemy wykonać zadany przedmiot, w komputer wgrać program ze schematem tego przedmiotu i resztę pracy wykona za nas cała automatyka. To ona będzie sterować nożami, wiertłami i szlifierkami w obrabiarce, przesuwając jednocześnie wykonywany element od jednego narzędzia do drugiego. Cała praca przenosi się właściwie tylko i wyłącznie na programistów, którzy mają za zadanie za pomocą programów komputerowych zaprojektować wykonywany przedmiot i zapisać dane w formie, który przyjmuje automat CNC. 

Takie rozwiązanie sprawia, że praca jest nie tylko bezpieczniejsza, gdyż nie wymaga bezpośredniej ingerencji ludzi w proces obróbki, to dodatkowo usprawnia cały proces powodując, że jest on nie tylko szybszy ale również bardziej dokładny i co najważniejsze powtarzalny. Wpływa to znacząco na jakość powstałych przedmiotów.

Close Menu