W prywatnym domu, koszty energii elektrycznej bywają nierzadko o wiele większe niż w mieszkaniu w bloku. Wiele urządzeń wymaga stałego podłączenia do sieci elektrycznej, głównie ogrzewanie i instalacja wodna, tudzież piece do ogrzewania wody. Coraz częściej więc, właściciele sięgają po dodatkowe źródła zasilania. Jednym z najbardziej popularnych jest energia słoneczna.

Baterie słoneczne do domu

panele słoneczne cenyDzięki rozwojowi technologii, współcześnie używane panele słoneczne są niezwykle wydajne, i pozwalają na gromadzenie energii o wiele szybciej, niż modele sprzed choćby dziesięciu lat. Najpopularniejsza metoda montowania paneli, czyli montaż na spadzie dachu domu, pozwala zwykle na zgromadzenie wystarczającej ilości energii na zasilenie domu przez jeden cały wieczór, w zależności oczywiście od wydajności samych paneli, warunków pogodowych i pojemności akumulatorów. Również wielkość samych paneli ma znaczenie, gdyż panele o większej powierzchni, lub też odpowiednio większa ich ilość, mogą zgromadzić odpowiednio więcej energii niż mniejsze modele. Również dobór akumulatora jest rzeczą ważną, gdyż lepsze akumulatory o większej pojemności mogą utrzymywać energię dłużej, bez obawy o spadek pojemności. Pojedyncze podstawowe panele słoneczne ceny mają dość niewygórowane, choć modele o większej wydajności i powierzchni kosztują oczywiście odpowiednio więcej. Ich montaż nie jest trudniejszy niż przykręcenie ich do dachu i podłączenia akumulatora do sieci elektrycznej.

Stają się więc coraz popularniejszym rozwiązaniem zasilania, szczególnie w miejscach gdzie często występują braki w dostawie prądu. Panele takie są również wykorzystywane do zasilania gospodarstw rolnych, obór i szklarni, oraz jako awaryjne zasilanie w przypadku przerwy w dostawie prądu.