Zasada działania autoklawów stomatologicznych

Zachowanie zasad aseptyki jest bardzo ważne w branży medycznej. Szpitale, poradnie, przychodnie, specjalistyczne gabinety – wszystkie te miejsca muszą być przede wszystkim czyste. Ta czystość dotyczy również narzędzi, których używają na co dzień lekarze oraz asystenci, technicy. Szczególnie istotne jest to w gabinecie stomatologicznym, gdzie narzędzia niejednokrotnie mają kontakt nie tylko z takimi tkankami jak szkliwo, miazga zęba, ale również błony śluzowe czy krew.

Autoklaw parowy i działający pod ciśnieniem

autoklawy stomatologiczneBardzo łatwo o przeniesienie zarazków na narzędziach, gdyby nie zostały wysterylizowane. Celem sterylizacji jest pozbycie się drobnoustrojów wraz z przetrwalnikami. Jest to bardzo ważne! Samo odkażanie pozbywa się tylko bakterii, a sterylizacja w autoklawie ma na celu zniszczyć również formy przetrwalnikowe drobnoustrojów, które są bardziej odporne na wiele czynników. Dobre autoklawy stomatologiczne wykorzystują nie jedną metodę sterylizacji narzędzi, a kilka. Obecnie najczęściej wybierane są autoklawy, które działają przy pomocy pary wodnej podgrzanej do temperatury ponad 100 stopni Celsjusza. Oprócz tego narzędzia w autoklawie znajdują się pod ciśnieniem – zazwyczaj od 1,5 do 2,5 atmosfer. Przed włożeniem narzędzi do autoklawu należy je dokładnie umyć i zdezynfekować środkami chemicznymi (chlorheksydyna, spirytus i inne). Po osuszeniu narzędzi wkłada się je do autoklawu, w którym można oczywiście ustawiać konkretne parametry.

Cały proces sterylizacji nie trwa tak długo jak w przypadku autoklawów sprzed kilkudziesięciu lat. Działały one na wysoką temperaturę i sterylizacja zajmowała minimum 2h. Nowoczesne autoklawy pozbywają się wszelkich drobnoustrojów i przetrwalników w ciągu kilkudziesięciu minut. To pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale również energię elektryczną wykorzystywaną do zasilania takiego autoklawu.