You are currently viewing Zastosowanie automatyki systemów sterujących w budownictwie

 

Automatyka budowlana określana jako Building Management System polega na usprawnieniu systemu sterowania procesami wewnątrz budynku, przez co możliwe jest zarządzanie systemami zasilania oraz koordynowania pracy urządzeń zasilanych energią elektryczną oraz podsystemami odpowiedzialnymi za komfort użytkowania z budynków użytkowych. 

Podzespoły sterowania w systemach BMS

fachowa automatyka budowlanaDzięki temu możliwe jest nie tylko koordynowanie poszczególnych procesów, ale również zwiększenie wydajności elektroenergetycznej oraz poziomu bezpieczeństwa. Algorytmy sterujące oraz optymalizujące poziom zużycia energii odpowiedzialne są konstruktywnym rozwiązaniem w kontekście do prognozowanego przez ekonomistów trendu zwiększania się w Polsce kosztów energii elektrycznej, które do 2030r. mają wzrosnąć aż o 22% w porównaniu do bieżącej sytuacji. Dzięki wdrożeniu zaawansowanych systemów sterujących oraz zasilających takich jak zabezpieczenia oraz rozdzielnie elektryczne czy urządzenia odpowiedzialne za zasilanie w trakcie potencjalnych awarii. Ponadto poprzez preferencyjne rozwiązania architektoniczne, które umożliwiają m. in. rozbudowanie systemów instalacji o takie metody jak np. wdrożenie odnawialnych źródeł energii poprzez instalację paneli fotowoltaicznych czy kolektorów słonecznych a także wzbogacenie systemów o zasilanie biopaliwami gazowymi. Za pośrednictwem systemów za którymi stoi fachowa automatyka budowlana zyskamy możliwość optymalizacji kosztów związanych z użytkowaniem energii pierwotnej niezbędnej do eksploatacji obiektów budowlanych.Aktualnie średnie koszty energii elektrycznej wahają się od 0,51 do 0,55/zł za 1kWh, bazując na prognozie analityków oraz ekonomistów do końca 2030r. koszty zużycia 1kWh mają wynieść od 0,62 do 0,67zł.

Rozwiązania z wdrożeniem systemów sterujących poszczególnymi procesami takimi jak instalacje pomiarowe, okablowanie instalacji zasilających czy koordynacja oraz wdrażanie harmonogramu do urządzeń odpowiedzialnych za kompilację procesów związanych z temperaturą oraz systemem pogodowym pozwolą na zoptymalizowanie tych kosztów, poprzez zapewnienie niezbędnej ilości energii pierwotnej.